Archiwalny BIP Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o. - Biuletyn Informacji Publicznej

Pomoc techniczna

Strona pomocy technicznej systemu BIP

Ogólne omówienie elementów systemu.

Rozwiń

Witaj. Cieszymy się, że tu jesteś. Zapraszamy Cię to zapoznania się z krótkim przewodnikiem po platformie BIP spółki Tramwaje Szczecińskie.

Strona główna – centralny punkt naszego serwisu. To tutaj znajdziesz odnośniki do poszczególnych podstron oraz przeczytasz najważniejsze dane dot. Spółki, takie jak adres do korespondencji, NIP czy status prawny. To tu także trafisz zawsze po wpisaniu adresu naszego BIP’u w przeglądarce, kliknięciu w menu „Strona Główna” lub kliknięciu logotypu Biuletynu Informacji Publicznej.

Informacje o spółce – tutaj znajdziesz wszystkie dane dotyczące Tramwajów Szczecińskich Sp. z o.o. Będziesz mógł zapoznać się zarówno z przedmiotem działalności naszej firmy, jak poznać skład zarządu oraz strukturę organizacyjną.

Zamówienia publiczne i Sprzedaż majątku – tutaj znajdziesz spis wszystkich ogłoszeń o zamówieniu publicznych oraz ofert sprzedaży majątku. Wszystkie zamówienia publiczne posortowane są według grup przetargowych.  Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyś wyświetlił tylko postępowania z interesującej Cię grupy.

Dokumenty do pobrania – lista wszystkich dokumentów jakie zostały wprowadzone do systemu. Spis ten nie obejmuje jednak załączników do zamówień publicznych oraz sprzedaży majątku.

Archiwum – wszystkie dokumenty, zamówienia publiczne, wyniki postępowań prędzej czy później zostają skasowane, po czym trafiają do archiwum. Dzięki tej podstronie możesz przejrzeć wszystkie usunięte treści BIP’u.

Pomoc – jeśli to czytasz… komentarz jest zbędny;)

Jakiej przeglądarki internetowej najlepiej użyć?

Rozwiń

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby strona BIP poprawnie działała na najpopularniejszych przeglądarkach internetowych takich jak Firefox,  Chrome, Safari, Opera, a nawet Internet Explorer. Tak długo jak będziesz używał najnowszych ich wersji, nie powinieneś widzieć różnicy. A jeśli naprawdę chcesz usłyszeć naszą rekomendację, polecamy Firefox'a lub Chrome'a. Jeśli chcesz używać Internet Explorera - musi być przynajmniej w wersji 9 lub wyższej. Upewnij się ponadto, iż masz wyłączony tzw. "Widok zgodności" (ang. "Compatibility View"). Więcej w "Uwagach dot. Internet Explorer’a".

Mam problem ze stroną BIP w mojej przeglądarce. Co mam zrobić?

Upewnij się, że używasz najnowszej dostępnej wersji przeglądarki internetowej. Jeśli mimo to problem nadal będzie występował, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego w zakładce "Kontakt" lub bezpośrednio wysyłając maila na adres webdeveloper(at)ts.szczecin.pl. Proszę podać jak najwięcej szczegółów dotyczących używanej przeglądarki, systemu operacyjnego i problemu, który napotkałeś. Zrzuty ekranowe będą BARDZO mile widziane.

Uwagi dot. Internet Explorer'a.

Począwszy od stycznia 2013 tylko Internet Explorer w wersji 9 lub nowszej będzie wspierany na naszej stronie. Zalecamy używanie innych przglądarek takich jak Chrome czy Firefox, zwłaszcza jeśli korzystasz z Windows'a XP.

Strona powinna działać poprawnie także na Internet Explore'rze w wersji 8.0, jednakże mogą wystąpić błędy w wyświetlaniu grafiki. Jeśli doświadczasz usterek w funkcjonalności strony, jej ergonomii oraz wyglądzie w wersjach nowszych niż 8.0, upewnij się, że widok zgodności jest wyłączony (Ikona przedartej kartki papieru obok paska adresu jest NIE podświetlona).

Czym są załączniki?

Rozwiń

Są to dokumenty, schematy i obrazy których treść została utrwalona w formie elektronicznej, a następnie dołączona do stosownego postępowania, aukcji lub archiwum. Do ich odczytu potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie oraz komputer, smartphone, tablet lub e-czytnik.

Dostępne formaty załączników.

Rozwiń

Zamieszczane przez nas załączniki występują w wielu różnych formatach. Najpopularniejsze z nich to:

PDF (Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – opracowany pierwotnie przez Adobe Systems  Inc. , jako wewnętrzny format plików, stał się szybko jednym z najpopularniejszych formatów do czytania, oglądania oraz drukowania dokumentów. Jedną z największych zalet plików PDF jest fakt, iż zachowane zostaje oryginalne formatowanie dokumentu do wydruku i przeglądania, niezależnie od platformy sprzętowej. Publikacje w formacie PDF można czytać na każdym urządzeniu (komputer, tablet, smartphone, e-czytnik) pod warunkiem zainstalowania odpowiedniego oprogramowania umożliwiającego otwieranie plików tego typu.

Jeśli chcesz czytać PDF’y na ekranie swojego urządzenia, możesz to zrobić za pomocą jednego z niżej wymienionych programów.

  • Calibre (Windows, OS X, Linux) – program ten pozwala na czytanie dokumentów w praktycznie każdym istniejącym formacie. Obsługuje pliki w formatach PDF, RTF, ePub, FB2, LIT, MOBI, PDB, TXT i wielu innych. Dodatkowo, pozwala nam na stworzenie własnej kolekcji publikacji w postaci elektronicznej biblioteczki. Jest łatwy w obsłudze.
  • Adobe Digital Editions (Windows, OS X), Adobe Reader lub Foxit Reader (Windows, Linuks, OS X, Android, iOS, Windows Phone) – są popularnymi programami do otwierania plików w formacie PDF. Dodatkowo pierwszy z nich umożliwia także czytanie publikacji zabezpieczonych DRM’ami.

 

ZIP - jeden z najczęściej używanych formatów kompresji i archiwizacji danych.  Stworzony 1989 roku przez Phila Katza jako ewolucja formatu ARC, szybko stał się niepisanym standardem.  Plik ZIP może zawierać „w sobie” jeden lub więcej plików oraz folderów.

Aby rozpakować plik skompresowany formatem ZIP możesz użyć jednego z poniższych programów.

  • Aplikacje wbudowane w system operacyjny – w wielu systemach operacyjnych z rodziny Windows, Linux obsługa archiwów ZIP jest częścią systemu (archiwa ZIP są rozpoznawane jako "skompresowane foldery").
  • 7Zip (Windows, Linux, Unix, OS X) –to darmowy i niezwykle popularny program do kompresji i dekompresji. Ponadto dzięki zastosowaniu własnego formatu 7z program charakteryzujący się najwyższym stopniem kompresji generowanych plików.
  • WinZip (Windows, Android), AndroZip  (Android) lub iZip (iOS) - to aplikacje dzięki, którym można otwierać, przeglądać i tworzyć archiwa ZIP.

 

JPEG – popularny „jot-peg” lub „dżej-peg”  jest powszechnie używaną metodą kompresji stratnej używanej przy zapisie obrazów cyfrowych. Nazwa JPEG jest akronimem od Joint Photographic Experts Group –  grupy która stworzyła ten standard.

  • Aby obejrzeć obrazy zapisane w formacie JPG, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji, gdyż pliki te obsługiwane są przez wbudowane przeglądarki obrazów dostępne  we wszystkich aktualnie dostępnych systemach operacyjnych na rynku.

 

DWG (DraWinG) – własnościowy format zapisu plików binarnych opracowany przez firmę AutoDesk Inc. wykorzystywany w aplikacjach CAD’owskich, gdzie stał się ich natywnym standardem.

Programy do oglądania projektów zapisanych w formacie DWG to:

  • DWG TrueView (Windows), AutoCAD 360 (Android, iOS) czy TurboViewer(Android, iOS) - są darmowymi aplikacjami, który obsługuje zarówno projekty CAD wykonane w 2D jak i w 3D.

 

DOC/XLS/DOCX/XLSX/ODT/ODX – pliki edytorów tekstu Microsoft Office oraz Open Office/Libre Office. Pierwsze cztery są standardem opracowanym i rozwijanym przez firmę Microsoft, dwa ostatnie początkowo przez firmę Sun Microsystems a obecnie przez OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards).

Jeśli chcesz otworzyć pliki dokumentów zapisanych w tych formatach możesz użyć jednej z poniższych aplikacji.

  • Microsoft Office (Windows, OS X, Linux – emulacja Wine) – komercyjny pakiet aplikacji biurowych stworzony przez firmę Microsoft. Jest jednym z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszym, programem tego typu na rynku. Do najważniejszych aplikacji wchodzących w skład pakietu należą edytor tekstu Word, arkusz kalkulacyjny Excel, edytor prezentacji PowerPoint oraz narzędzie bazodanowe Access.
  • Apache Open Office (Windows, Linux, Unix, OS X), Libre Office (Windows, Linux, Unix, OS X)  - są bezpłatnymi pakietami aplikacji biurowych tworzonych w ramach fundacji Apache oraz The Document Foundation. Swoją funkcjonalnością niczym nie ustępują komercyjnym odpowiednikom i stanowią dla nich doskonałą alternatywę. Zarówno Open Office jak i Libre Office domyślnie obsługują dokumenty zapisane w standardzie Open Document, który jest zalecany przez Komisję Europejską  jako domyślny typ plików dokumentów publikowanych w administracji i biznesie. W skład pakietów Open Office oraz Libre Office wchodzą m.in. edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc czy program do tworzenia prezentacji Impress.
  • Kingsoft Office (Windows, Linux, Android) – znany także jako WPS Office jest pakietem biurowym stworzonym przez jedną z najstarszych chińskich firm software’owych - Kingsoft. W skład pakietu wchodzą edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny SpreadSheets, oraz program do tworzenia prezentacji  Presentation.
  • Google Docs,  Microsoft SkyDrive –edytory tekstu udostępniane w modelu SaaS (Software as a Service). Dostęp do nich odbywa się poprzez przeglądarkę internetową po uprzednim zalogowaniu się do konta Google bądź Microsoft. Aby korzystać z aplikacji firmy Google zaleca się stosowanie przeglądarki Chrome, zaś w przypadku usługi SkyDrive polecany jest Internet Explorer. Niemniej jednak można korzystać bezproblemowo z usługi za pomocą innych przeglądarek.
  • iWork (OS X) – to pakiet składający się z trzech aplikacji: edytora tekstu Pages, programu do tworzenia multimedialnych prezentacji Keynote oraz arkusza kalkulacyjnego Numbers. Oprogramowanie tworzone i rozwijane jest przez firmę Apple i dostępne jest tylko na komputery z rodziny Apple Mac.

Jak przenieść dokument na urządzenie przenośne?

Rozwiń

Aby przenieść dokumenty na smartfon lub tablet, podłącz urządzenie do komputera za pomocą kabla USB, a system komputera powinien go znaleźć automatycznie. Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie monitora.

W przypadku niektórych platform takich jak np. iOS czy Windows Phone niezbędne będzie wykorzystanie odpowiednich programów takich jak iTunes czy Zune.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego urządzenia.

Ograniczenia w korzystaniu z dokumentów.

Rozwiń

System stron Biuletynu Informacji Publicznej Spółki Tramwaje Szczecińskie został przygotowany jako serwis informacyjny. Zgodnie z zapisami Ustawy o Prawie Autorskim (Ustawa z dnia 04 lutego 1994 roku o "Ochronie Praw Autorskich i Praw Pokrewnych"), zamieszczone przez nas załączniki nie mogą być bezprawnie modyfikowane, zwielokrotniane bądź rozpowszechniane, bez naszej zgody.  Dotyczy to także wszystkich elementów graficznych umieszczonych w naszym serwisie.  Pobranie z naszej strony dokumentu uprawnia Użytkownika wyłącznie do korzystania zgodnie z przeznaczeniem, czyli odtwarzania w elektronicznych urządzeniach, wprowadzania do swojego pamięci komputera lub innych właściwych urządzeń w celu zapoznania się z treścią danego dokumentu, bez możliwości:

  • zwielokrotniania dokumentu, kopiowania i wykorzystywania jego treści w całości lub we fragmentach w sposób niedozwolony prawem oraz
  • dystrybuowania dokumentu, udostępniania lub odtwarzania publicznego, bez względu na cel i formę tych działań,
  • udostępniania go w Internecie bez zgody uprawnionego podmiotu

Użytkownik pobierający dowolny dokument w Serwisie winien dołożyć wszelkich starań, aby żadne nieupoważnione osoby nie miały do niego dostępu w sposób, który umożliwiłby jego modyfikację, powielanie i dystrybuowanie albo wykorzystywanie go w inny sposób niezgodny z zakresem udzielonych praw.

Wszystkie loga, nazwy marek i związane z tym znaki graficzne zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.

Copyright © 2009 - 2021 Tramwaje Szczecińskie Sp. z o. o.

Uwaga, ta strona używa COOKIES.

Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Archiwalny BIP